Foghúzás után - a legfontosabb teendők egy helyen!

2024.02.02

A foghúzás nem egy egyszerű dolog, így nagyon sokan félnek tőle! Ám a megfelelő szakember mindig tudja mit kell tennie, hogy optimálisan ellássa a páciens egy ilyen beavatkozás során. Ezért is fontos, hogy a lehető legalaposabban tájékoztassunk minden pácienst, ha eltávolítjuk a fogát.

A foghúzás után fontos, hogy a fog helyén a vér megalvadjon, egy kocsonya-szerű véralvadék képződjön. Ez a cél, amit szem előtt kell tartanunk. De kezdjük a legelején! 

Miután sikeresen eltávolítottuk a fogat információkkal látjuk el a páciensünket. Ám ez gyakran nem marad meg a kedves betegek emlékezetében, ami nem is csoda, hiszen nagyon sok témát érintünk. 

Foghúzás napján fontos odafigyelni arra, hogy a szájban tartott gézbucit egy 15-20 percig szorítani kell, és csak ezután célszerű eltávolítani, hogy a vérzés biztosan elálljon. Intézzük úgy, hogy ezen a napon könnyedebb, pihenősebb napot tartsunk. Fizikai munkát, fizikai megterhelés ne érje a szervezetet. Kerülje a szaunát, meleg fürdőt, napozást. Bőséges folyadékbevitel mellett szilárd ételt csak akkor fogyasszunk, ha az érzésteleítő hatása elmúlik. A vérzés megelőzése érdekében fontos, hogy ne hajolgassunk, ne emeljünk! Inkább konyhapult magasságban tevékenykedjünk. Ha például le kell hajolni valamiért, egyenes háttal, fejet fenn tartva gugoljunk le érte, hogy a fej vonala a szív felett maradjon
Érdemes éjszakára megemelni picit a párnát, hogy az is magasabban legyen. Fogat pedig természetesen kell mosni, csupán a seb környékét ki kell hagyni!

De nézzük részletesebben!

  • Vérzés: Mint említettünk a fő cél, hogy a fog helyén a vér megalvadjon, egy kocsonya-szerű véralvadék képződjön. Ez gyakran előfordul azonnal vagy pár órával a foghúzás után. A vérzés rendszerint enyhe mértékű lehet, nem kell megijedni a szájban érzett ízek miatt. Viszont, ha vérzést érzékel, akkor egy steril gézlapot helyezzen a sebre, nyomja rá 30 másodpercig, majd harapjon a gézre határozottan és tartsa szájban pár percig! Ha a vérzés elég jelentős, feltétlen keresse fel fogorvosát! 
    Fontos, hogy ne öblögessen semmivel, ne igyon szívószállal és a legfontosabb, ne dohányozzon! Ez azért fontos, mert a sebből kieshet a végdugól amitől lelassul a sebgyógyulás és gyulladások léphetnek fel.
    Célszerű kerülni a csípős és/vagy forró ételeket-italokat, ezek ugyanúgy előidézhetik a véralvadék kiesését. 
  • Fájdalomcsillapítás: Rendszerint mindig ellátjuk pácienseinket fájdalomcsillapítóval. Igyekezzen nem túllépni az előírt vagy ajánlott gyógyszer mennyiséget! Inkább hívja fel kezelőorvosát tanácsért, ha úgy érzi, még több fájdalomcsillapításra lenne szüksége. TILOS 'pyrin' végződésű gyógyszerek használni, ugyanis ezek a készítmények vérhígító hatásúak, elősegíthetik a vérzést. (Pl.: Algopyrin, Aspyrin, Kalmopyrin)
    Ha a beavatkozás után egy héttel még mindig fáj a foghúzás helye, feltétlen keresse fel fogorvosát!
  • Duzzanat: Nem minden esetben fordul elő, hogy a húzás után felduzzad az orca. Viszont, ha ilyen áll fennt, akkor egy hideg kendővel vagy jégzselével meggyorsíthatja a duzzanat lelohadását. 10 percig tartsa hidegen a duzzadt részt, és ha szükséges, fél-1 óra múlva újra tegyen rá borogatást. Vigyázzon, ha sokáig tartja az arcán a hideget, fagyási sérülések léphetnek fel!
    A foghúzás első három napján teljesen normális, ha duzzadt az orca. Bölcsesség fog esetén a napok száma nőhet.
  • Fogmosás: Fogmosást nem hanyagolhatjuk el a fogeltávolítás miatt! Sőt, ilyenkor még fontosabb a száj higiéniája, hogy a seb ne fertőződjön el. Ha kihagyjuk a fogmosást, akkor a fogakon megtapadó lepedék baktériumai árthatnak a sebnek. A fogmosás tehát nagyon fontos, csupán a foghúzás helyét kell kihagyni. Egy-két nap elteltével lehetőleg új és puha sörtéjű fogkefével óvatosan meg lehet mosni a seb melletti fogakat.
  • Öblítés: Fontos, hogy erős, alkoholos szájvízzel nem szabad öblögetni. Ha mégis úgy gondolja, hogy szeretne öblíteni, akkor kifejezetten erre a célra, patikákban kapható termékekkel tegye azt! Ha bizonytalan benne, kérdezzen rá fogorvosánál!

Mikor lehet, és mit lehet enni?

Fontos, hogy csak azután lehet elkezdeni ételt fogyasztani, ha elmúlt az érzéstelenítő hatása. Az első pár napban érdemes folyékony, vagy puha ételeket fogyasztani. Főtt ételek esetén vigyázni kell a hőmérsékletre! Ne legyen túl forró az étel, mert duzzanatot válthat ki.

Ezeket az ételeket érdemes kerülni:

  • Tej/tejtermék fogyasztása, vele készült ételek-italok (beleértve levesek, főzelékek és hideg tejtermékek. Külön kiemelendő, hogy a kávét kizárólag feketén szabad fogyasztani!)
  • Tojás (pl: tojásleves, rakottkrumpli, rántotta, tükörtojás, bundáskenyér… stb.)

  • Gyógynövény készítményekre, teákra, cseppekre, ecsetelőkre

  • Méz és vele készült ételek-italok

  • Alkohol

  • Nagyon csípős ételek és italok

  • Apró magvak (mák, szezánmag)

Ezeket az ételeket bátran fogyaszthatod:

  • Zöldség-, és gyümölcslevesek (tej és tejszínmentesen)
  • Péksütemények (apró magvak nélküli)
  • Tésztalevesek
  • Virslik, puhább kolbászok
  • Párolt és sült zöldségek, gyümölcsök
  • Grillezett ételek
  • Párolt és sült húsok (jól átsütve)
  • Olaszos tésztaételek csípős és tejszínes szószok nélkül (pl.: bolognai spagetti)
  • Saláták olívaolajos öntetekkel (tejes, tojásos öntetek tilosak)
  • Kekszek, sült tészták, piskóták, szilvás gombóc (apró magok, vagy magvas gyümölcsök és tejes tojásos krémek nélkül)

Dohányzás

Lehetséges, hogy nagyon nehéz megállni, mégis foghúzás után egy-két napig, de legalább 24 óráig jobb, ha nem gyújtunk rá. Természetesen minél kevesebbet dohányzunk utána is, annál jobb, ezzel ugyanis elősegítjük a gyorsabb gyógyulást. A hagyományos cigarettán kívül az egyéb dohányzást imitáló készülékek és eszközök használata is tilos! Sajnos, ha a szívóhatás miatt az vérdugó kijön a sebből, ilyenkor fogmedergyulladás alakul ki, ami akkora nagy fájdalmat okoz, amit a fájdalomcsillapítók sem tompítanak! Ilyenkor a fájdalomcsillapító sem használ. Ebben az esetben azonnal keresse fel fogorvosát!


Bármilyen kérdés esetén forduljon fogorvosához, hogy a legmegfelelőbb szakmai tanácsot kapja a gyógyulás érdekében!